niedziela, 29 maja 2011

"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon

Carlos Ruiz Zafon to świetny hiszpański pisarz, a jedną z jego najpopularniejszych książek jest właśnie „Cień wiatru”. Powieść ta została przetłumaczona na 30 języków i wydana w 45 krajach.

Książkę tą chciałam przeczytać dość długo, a dopiero niedawno udało mi się po nią sięgnąć. Opowiada ona o pewnym chłopcu, który został zaprowadzony przez swojego ojca na cmentarz zapomnianych książek, a tam poproszony o wybranie jednej, która będzie mu towarzyszyła przez całe życie. Z niewiadomych przyczyn chłopiec z pośród tysięcy wspaniałych książek wybrał właśnie Cień wiatru-starą, zniszczoną powieść napisaną przez nieznanego nikomu pisarza. Chciał się nią zaopiekować, jednak to nie było takie łatwe jak myślał.

Potrzeba niemałej wyobraźni, aby wymyślić tak niesamowitą historię. Powieść jest zupełnie inna niż wszystkie, które dotychczas przeczytałam, przez co niesamowicie ciekawa.

Jedyne co mnie denerwowało w tej książce to to, że jest napisana bardzo małymi literami, w dodatku występują małe odstępy między znakami. Dla osoby mającej wadę wzroku lub dla której często w trakcie czytania bolą oczy jest to poważne utrudnienie. Lecz świadczy to o ogromnym talencie autora, jeżeli mimo tego książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Poza takim nieprzyjemnym aspektem powieść wydana jest bardzo ładnie. Okładka interesująca, doskonale pasuje do całości. W dodatku w środku znajdują się zdjęcia Barcelony wykonane przez znanego fotografa. Umilają one jeszcze bardziej czas czytania książki.

Jest to bardzo interesująca powieść, o której można pisać bardzo dużo i to tylko dobre rzeczy. Jest niezwykła, wręcz magiczna. Nie jest to zbyt leciutki utwór, ale też nie jest ciężki. Wymaga od czytelnika przemyśleń, jednak spokojnie można ją sobie przeczytać ot tak, aby odpocząć, odstresować się od szkoły, pracy. Polecam ją wszystkim, jednak szczególnie ciut dojrzalszym czytelnikom, dojrzałym piętnasto- i szesnastolatką oraz starszym. Z pewnością przeczytam inne książki tego autora.

Moja ocena: 9,7/10

5 komentarzy:

 1. Zgadzam się, "Cień wiatru" jest magiczny - jedna z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Zafona i to właśnie od tej książki rozpoczęła się moja przygoda z tym pisarzem. Polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 3. kiedyś na pewno postaram się przeczytać;)
  zapraszam: http://mojerecenzjeksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja właśnie tą książką zniechęciłam się do autora, choć znów inna jego powieść mnie zauroczyła :)

  OdpowiedzUsuń