piątek, 4 listopada 2011

"Poczwarka" Dorota Terakowska + malutki stosik:)Zespół Downa, dawniej nazywany mongolizmem jest chorobą spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia populacji zdrowej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.*

Adam i Ewa jest to młode, bogate małżeństwo. Oboje są u szczytu swoich karier zawodowych. Jednak w planach na ich dalsze, wspólne życie znajduje się jeszcze ktoś-mała osóbka, niezwykle mądre dziecko z nadzwyczajnym ilorazem inteligencji. Zapomnieli, że w jednej chwili życie może tak bardzo wywrócić się do góry nogami, że nawet Adam-skrupulatnie planujący wszystko mężczyzna, nie był w stanie tego przewidzieć.

Tym czynnikiem zaburzającym idealny świat Adama i Ewy stała się Marysia-mały muminek, dziecko z zespołem Downa. Czy małżeństwo będzie w stanie pokochać dziewczynką i sprosta wielkiemu wyzwaniu, jakim stała się opieka nad nią? Co stanie się z ich jakże idealnym światem? Nie podam wam odpowiedzi na te pytania. Aby się tego dowiedzieć sięgnijcie po „Poczwarkę”, której lekturę wam serdecznie polecam.

Pisząc książkę pani Dorota cały czas wykorzystywała motyw Biblii. Przy takim temacie tejże pozycji jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak trzeba zaznaczyć, że „Poczwarka” wymaga od czytelnika znajomości Starego Testamentu. Bardzo spodobał mi się wątek ogrodu, który razem z rewelacyjnymi tytułami rozdziałów (nawiązujących do stwarzania świata) nadały książce tajemniczości, przez co była ona bardziej interesująca.

„Poczwarka” nie do końca sprostała moim oczekiwaniom. Może stawiałam wobec niej zbyt duże wymagania? Tego nie wiem, jednak muszę przyznać, że książka mimo wszystko mi się podobała. Ze względu na swoją tematykę nie jest to pozycja, przy której odpoczniemy po ciężkim, stresującym dniu w pracy lub w szkole. Należy o tym pamiętać i sięgnąć po „Poczwarkę”, kiedy będziemy mieli ochotę na nieco cięższą lekturę. Jednak przeczytać ją naprawdę warto. Serdecznie polecam.

Moja ocena: 7,5/10

* na podstawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_DownaA teraz mój stosik. Zawiera on zdobycze z całego października. Jest ich niewiele, ale jakże udane! 
1. "Cienie" Amy Meredith-z wymiany na LC
2. "Cierpienia Młodego Wertera" Johann Wolfgang Goethe-z biblioteki szkolnej
3. "Poczwarka" Dorota Terakowska-z biblioteki szkolnej
4. "Zawsze przy mnie stój"-Carolyn Jess-Cooke-zakup własny
5. "Akademia Wampirów"-zakup własny


Na koniec jeszcze chciałabym wspomnieć o dodanej niedawno przeze mnie zakładce sprzedam/wymienię. Listę będę stale uzupełniać. Jeżeli znalazłaby się jakaś osoba chętna na wymianę ze mną lub kupno którejś z książek to bardzo proszę o kontakt.15 komentarzy:

 1. Książkę niedawno zdobyłam dzięki wymianie na LC i już nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam:)
  A stosik śliczny. Nich Ci się dobrze czyta!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam w domu i jestem jej bardzo ciekawa ;) Stosik piękny. Również posiadam "Zawsze przy mnie stój" :) Z chęcią podkradłabym Ci AW xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i przypadła mi do gustu, szkoda, że pani Dorota nie rozbudowała bardziej wątku ojca Myszki i jego brata...
  Stosik malutki, ale cudowny. Chętnie zabrałabym Ci "Zawsze przy mnie stój".

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam, bo już dzisiaj zaznajomiłam się z jakąś recenzją tej książki, więc mam na małej karteczne zapisany tytuł. Zwłaszcza, że ta powieść na 100% jest w mojej bibliotece... "Zawsze przy mnie stój" - według mnie genialna książka; "Akademia wampirów" również dobra, ale może nie świetna - muszę się kiedyś zabrać za kolejne części:) Ale polecam ci serię tej samej autorki o Sukubie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka niezbyt dla mnie, ale stosik ładny:) Czekam na recenzje "Zawsze przy mnie..."
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i uważam, że jest wspaniała. Dawno żadna książka mną tak nie wstrząsnęła... Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie miałam okazji przeczytać tej książki, ale mam zamiar to zmienić. Stosik niewielki, ale bardzo ciekawy. Życzę przyjemnego czytania i czekam na recenzje. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ją parę razy, jest naprawdę świetna i każdemu polecam:)
  Stosik świetny - Cienie, Akademia wampirów świetne są:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam Poczwarkę i w ogóle lubię twórczość Terakowskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam lata temu i uważam, że to dobra pozycja, ale tak jak piszesz trudna tematyka i na pewno się przy niej nie odpocznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. nie spotkałam się jeszcze z książką opowiadającą o takim dziecku, dlatego chętnie się po Poczwarkę sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do książki mnie na razie nie ciągnie, ale stosik wprost przepiękny ! :) Akademia... tylko piski jestem w stanie wydawać z siebie, jeśli chodzi o tą serię. xD Widzę, że właśnie czytasz, czekam więc na wrażenia z lektury i mam nadzieję, że będą równie entuzjastyczne co moje. :D

  I bardzo, bardzo dziękuje Ci za informacje o konkursie u mnie ! :*** :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam "Poczwarkę" w liceum, podobała mi się, choć teraz niedokładne ją juz pamiętam. Lubię ksiązki Terakowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 14. I LOVE TERAKOWSKA! Ona jest mega, nie ma lepszej autorki moim zdaniem. Ta książka poruszyła mnie najbardziej, ponieważ ta historia jest taka... po prostu niesamowita

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam książki Terakowskiej :) Poczwarkę czytałam dwa razy i byłam zachwycona. Oj te Wampiry ze stosiku to bym pożyczyła.

  OdpowiedzUsuń