piątek, 12 sierpnia 2011

"Chciałam być tylko wolna" Hulya KalkanW Niemczech żyje ponad dwa i pół miliona osób tureckiego pochodzenia. Imigracja Turków do Niemiec zaczęła się w latach siedemdziesiątych. Z możliwości wyjazdu korzystały najczęściej osoby z najbiedniejszych zakątków kraju. Niestety większość Turków wraz ze swoimi osobistymi rzeczami do Niemiec przywiozło także tradycję. Według organizacji „Terre des Femmes” co roku do ślubu przymuszanych jest w Niemczech około 1000 tureckich dziewcząt.*

To nie są informacje zaczerpnięte ze średniowiecznego czasopisma. To jest rzeczywistość dwudziestego pierwszego wieku. Nam, Polkom, które w większości posiadają szczęśliwe rodziny, trudno jest to sobie nawet wyobrazić. Jednak to dzieje się naprawdę i właśnie na tego rodzaju sprawy zwraca uwagę książka „Chciałam być tylko wolna”.

Bohaterką powieści jest Hulya, młoda Turczynka, która wraz ze swoją rodziną przebywa na emigracji w Niemczech. Nie podoba jej się jednak to, że matka tak bardzo zwraca uwagę na tureckie tradycję. Hulya chce żyć normalnie, tak jak jej koleżanki wywodzące się z niemieckich rodzin. Dzięki swojej wytrwałości, uporowi, a także niesamowitej odwadze udaje jej się ocalić od przymusowego małżeństwa nie tylko siebie, ale także swoją młodszą siostrę.

Już od pierwszych przeczytanych stron wiedziałam, że książka przypadnie mi do gustu. Porusza problem, który już od dawna mnie interesował i chętnie dowiedziałam się czegoś więcej o przymusowych małżeństwach. Języka, którego używa autorka nie zaliczyłabym do bardzo lekkich, jednak jest w nim coś prostego, bez żadnych zabiegów mających na celu uatrakcyjnić książkę. Jest to naprawdę bardzo dobra pozycja, serdecznie polecam!

Moja ocena: 9/10*informacje potrzebne do napisania recenzji zostały zaczerpnięte ze strony internetowej:  http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3038416,00.html

6 komentarzy:

 1. Tematyka jak najbardziej interesująca, więc z chęcią się w nią zaopatrzę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też dowiedziałabym się czegoś więcej na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo sobie cenię literaturę tego typu, dlatego po Chciałabym być tylko wolna sięgnę na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. :) Ciekawa recenzja.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę się za nią rozglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna smutna historia,która wydarzyła się naprawdę...Polecam

  http://czytamtocodobre.blox.pl/2013/07/Chciaam-by-tylko-wolna-Hlya-Kalkan.html

  OdpowiedzUsuń